!!! RIADITEĽSKÉ VOĽNO 27. 03. 2024 !!!

VŠETKO O 240. VÝROČÍ UMELECKÉHO ŠKOLSTVA

Mgr. art. Juraj HELCMANOVSKÝ ml.

Hru na cimbale študoval na Konzervatóriu v Košiciach v rokoch 1994 - 1999 v triede Ľ. Tričákovej a J. Helcmanovského. V roku 2004 ukončil štúdium na Akadémií umení v Banskej Bystrici pod vedením maďarskej Profesorky V. Herencsár. Zúčastnil sa viacerých cimbalových medzinárodných súťaží: 1999 - Vitebsk Bielorusko čestné uznanie, 2000 - Euro Talent Banská Bystrica čestné uznanie a 2001- Valašské Meziřičí Česká republika 3. Miesto. Už počas štúdií pravidelne koncertoval s Cimbalovým triom. Účinkoval aj s inými zoskupeniami, s ktorými sa zameriaval na rôzne  hudobné žánre. Hral v mnohých krajinách Európy a aj na nezvyčajných pódiách napríklad olympiáda v Londýne, európsky parlament. Ako sólista spolupracoval s Kodály Philharmonic Debrecen a Miskolc Opera. Príležitostne spolupracuje s Košickou filharmóniou. Ako aktívny inštrumentalista účinkuje na rôznych spoločenských a kultúrnych podujatiach. Od roku 2016 spolupracuje ako hosť so zoskupením Urban Hudák, ktoré sa zameriava na interpretáciu diel súčastných slovenských autorov pod vedením skladateľa Juraja Vajóa. V roku 2018 začal spolupracovať s triom MPC, ktoré je v zložení marimba – Lenka Novosedlíková, klavír - Júlia Novosedlíková a cimbal. V repertoári majú diela súčastných skladateľov a snažia sa experimentovať s rôznymi zvukmi. Venujú sa aj netradičným zápisom napr. grafická partitúra a improvizovanej hudbe. Od roku 2018 je aj členom ansámblu Asynchrónie, ktorý každoročne hráva na koncertoch diela súčasných mladých autorov. V Roku 2021 spolupracoval s ansámblom Ricercata s ktorým nahral celovečerný recitál pre štúdio slovenského rozhlasu v Bratislave. Venuje sa aj zdokonaľovaniu nástroja, v roku 2010 vynašiel (dodatočné predné rezonančné otvory), ktoré už úspešne využíva český výrobca cimbalov Všiansky.  Od roku 2003-2010 a 2015 až do súčasnosti je pedagógom hry na cimbale na Konzervatóriu Timonova Košice. V roku 2019 sa zúčastnil medzinárodnej cimbalovej súťaži BMC v Budapešti, kde postúpil do semifinále. Od roku 2021 vyučuje aj na ZUŠ Jantárová v Košiciach.